Proiect Erasmus+ no: AR-STEAMapp

ARSTEAMapp – Fostering Scientific Vocations through Augmented Reality about European Cultural Heritage

ARSTEAMapp abordează provocările legate de îmbunătățirea predării disciplinelor STEAM la grupa de vârstă 12-16 ani, proiectând o modalitate inovatoare de a stabili conexiuni între aceste discipline într-un mod semnificativ și viabil cu contextul educațional.

Dezvoltarea unei aplicații educaționale de realitate augmentată (AR) (denumită în continuare AR-STEAMapp) care poate fi utilizată pentru a reflecta în mod explicit asupra conexiunilor dintre disciplinele STEAM prin analiza patrimoniului cultural european relevant (de exemplu, sculpturi și clădiri). Ca exemplu al aplicației preconizate, elevii vor scana fațada unei catedrale folosind tablete sau smartphone-uri; apoi, printr-un tur virtual, elevii vor învăța aspecte legate de știință (tipul de rocă folosit), tehnologie (instrumentele folosite pentru construcția acesteia), inginerie (succesele și eșecurile în proiectarea sa), matematică (structura) și artă (contextul istoric în care catedrala este proiectată și construită; importanța socială și culturală a catedralei), făcând în același timp conexiuni explicite între conținutul disciplinelor STEAM.

Coordonator: Universitatea Burgos, Burgos, Spania

Parteneri:   Arnavutkoy Korkmaz Yigit Anadolu Lisesi(KYAL)/Turcia

                     Școala Gimnazială ,,Ion Creangă” Suceava

                     Colegio Luso Frances, Porto, Portugalia

                     Senior Europa Sociedad Limitada(Kveloce)/Spania

Echipa de proiect:    prof.univ.dr. Miguel-Angel Queiruga-Dios

                                    prof. univ. dr.  Radu Bogdan-Toma

                                    prof. Hatice Kîrmaci

                                    prof. Elena Matroana Hreciuc

                                    prof.dr. Rita Rocha

                                    ec. Belen Costa

                                    ec. Lorena Aguilar

Echipa de proiect la nivelul școlii:    prof.dr. Elena-Luminița Martiniuc

                                                               prof. Beligan Ionuț

                                                               prof. Narcisa Tcaciuc

Perioada de implementare: 1 ianuarie 2023-31 decembrie 2024

Pentru detalii accesați website-ul proiectului ARSTEAMapp:  https://arsteamapp.webnode.ro . Urmăriți știrile și noutățile folosind traducerea ( Translation).