Gânduri despre școală

,,Noi cei de la Ion Creangă”

 

Nimic nu poate fi mai frumos şi mai potrivit pentru un loc al copilăriei noastre decât o şcoală cu numele ,,Ion Creangă”. Aici, la şcoala noastră, elevii învaţă vegheaţi de spiritul marelui povestitor. Ei trăiesc farmecul vârstei copilariei, îmbinând veselia cu munca serioasă care le desăvârseşte educaţia.

Dascălii de odinioară, preotul sunt învăţătorii şi profesorii noştri de astăzi, care, clipă de clipă, retrăiesc alături de noi vârsta copilăriei. Severitatea aparentă de pe chipurile lor ascunde, de fapt o nostalgie înduioşătoare. Ochii lor capată pentru un moment aceeaşi privire ghiduşa întâlnite şi în ochii noştri.

Şcoala este un loc unde se întâlnesc, ca într-un basm, două lumi: cea a realităţii aspre şi cea a fanteziei creatoare, în lumina cărora se modelează sufletele noastre. Povestea noastră este asemănatoare tuturor copiilor. Dar noi, cei de la ,,Ion Creangă”, trăim parcă mai mult sub zodia veseliei, a râsului. Este şcoala unde ni se împlinesc visele. Succesele la învăţătură, realizările noastre sunt deteminate de magia lumii pe care marele Ion Creangă o revarsă asupra noastră.

 

 

Roxana Finaşcu și Simina Romaniuc,
foste eleve ale şcolii, acum studente

,,Gânduri către şcoala mea”

 

Aveam doar şapte ani când am păşit cu emoţie pe treptele şcolii ce a adăpostit sub aripile-i picurate cu cerneală atâtea suflete micuţe. Generaţii după generaţii i-au trecut pragul, au învăţat şi astăzi duc cu ei moştenirea culturală dobândită aici.

Cu nostalgie privesc de-a lungul anilor care au trecut discret, tăcut, şi-mi amintesc de lecţii învăţate, teme scrise, prietenii şi vise. Revăd anii claselor primare, patru ani de aur ai copilăriei noastre, când draga noastră învăţătoare ne-a descifrat atâtea taine- abecedar, culegeri, cărţi cu foi şi poze colorate. Rămâne în inimile noastre, pururi respectată şi iubită…

 

Acum sunt în anii gimnaziului, provocatori, marcanţi pentru personalitatea mea. Cadre didactice competente îmi sunt alături, prieteni şi unii, dintre ei modele pentru viitor. Sunt mândră că sunt eleva acestei şcoli şi sper ca prin devenirea mea să răsplătesc toate aceste eforturi.

 

 

 

Irina Popescu, fostă elevă